جمعه 12 اسفند‌ماه سال 1384
دیدن تصاویر زمین از طریق گوگل
تصاویر ماهوارهای

دیدن تصاویر زمین از طریق گوگل

 

برای این کار ابتدا وارد سایت http://earth.google.com  شده وبر  Get Google Earth (Free Version)

کرده و نرم افزاره مربوطه را که در حدود ۱۰ میگ مباشد را دانلود کنید پس از دانلود برنامه با کلیک بر روی

 برنامه در هنگام اتصال به اینترت صفحه زیر باز می شود

پیشنمایش سایت

 در ادامه با تایپ نام شهر یا کشور در کادر  fly to  یا استفاده از ابزارهای موجود منطقه مورد نظر را انتخاب میکنیم برای واضح شدن تصویر با توجه به سرعت اینترنت نیاز به زمان میباشد.

ابزارهای مورد استفاده

ابزارهای مورد استفاده

برای دیدن تصاویر دیگر کلیک کنید

برای داشتن توضیحاتی کامل تر کلیک کنید

 

سایت گوگل به تازگی، برنامه جالبی را برای دستیابی به اطلاعات جغرافیایی و عکس‌های ماهواره‌ای نقاط مختلف زمین طراحی کرده که حاوی عکس‌های ماهواره‌ای از تمام نقاط کره زمین است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»، با ورود به سایت http://earth.google.com می‌توان این برنامه را ذخیره و از امکانات آن استفاده کرد. همچنین پس از ذخیره برنامه و اجرای آن، می‌توان با انتخاب گزینه «fly to» و تایپ نام شهر مورد نظر در محل مخصوص، آنجا پرواز و عکس ماهواره‌ای آن را مشاهده کرد.


بخشی نیز به نام «Places» در برنامه وجود دارد که عکس‌های دقیقی از قسمت‌های دیدنی جهان است. شما می‌توانید با علامت زدن در جلوی همه آن نقاط و فشار کلید «F10» توری رایگان به تمام این نقاط داشته باشید؛ بنابراین در صورت انتخاب یکی از آنان، دکمه «Play» را زیر پنجره «Places» فشار داده تا به آن قسمت بروید. با استفاده از موس و یا خود برنامه نیز می‌توانید، بزرگنمایی یا کوچک‌نمایی کرده و به اطراف حرکت کنید.

عکس‌های موجود روی این برنامه، طی سه سال اخیر، با هواپیما و ماهواره گرفته شده و بنا بر روال خاصی «Update» می‌شوند، اما زنده نیستند. بیشتر شهرهای دنیا با وضوح تقریبی قابل رویت هستند و می‌توان پدیده جغرافیایی و ساختمان‌های دست‌ساز بشری را در آن دید.
با این برنامه حتی می‌توان خیابان‌بندی شهرهای مهم ایران را مرور کرد، اما برای بیشتر شهرهای آمریکا، اروپای غربی، کانادا و انگلیس، عکس‌ها با کیفیت بهتر و جزئیات بیشتری قابل رویت است.

از انجای که برخی از صفحات وب غیر قابل کپی هستند روشی مناسب برای کپی کردن این صفحات در 

کامپیوتر وجود دارد که به ترتیب زیر می باشد:

ابتدا صفحه نقشه یا عکس را بصورت کامل باز کرده سپس بر روی کلید   print scan     را  در صفحه

 کلید می فشاریم بعد از آن برنامه   point  را باز کرده کلیدهای       ctrl  و   v            را بطور هم

زمان  می فشاریم  عکس یا نقشه مورد نظر قابل کپی کردن می باشد.

 

برای استفاده از نقشه های ماهواره ای ماهواره های  سری  لندست :

 

1-     ابتدا به آدرس اینترنتی http://www.mapmart.com وارد می شویم .

 

2-    بر روی گزینه sotilite imagery   کلیک می کنیم .

 

3-     در این مرحله بر روی گزینه    begin  search      در کادری که مربوط به لندست 7 می باشد کلیک می کنیم .

 

4-     در این مرحله نقشه جهان در صفحه نمایش داده می شود که به چند طریق مختلف می توان به تصاویر بزرگتر و دقیقتر از مناطق مختلف جهان دسترسی پیدا کرد :

 

الف: کلیک کردن بر روی هر نقطه از نقشه تصاویری بزرگتر و دقیقتر به کاربر ارائه می دهد که با هر بار کلیک کردن می توان زون کوچکتری را مشاهده کرد .

 

ب: بااستفاده از راست کلیک و دراپ کردن محدوده دلخواه کاربر نمایش داده می شود .اندازه محدوده تعیین شده را کاربر تعیین می کند  .

 

ج: در قسمت بالای سایت zoon to …  با انتخاب شهر یا کشور یا تایپ شهر می توان مورد انتخابی را مشاهده کرد .

 

این نقشه در سه حالت victory  یا خطی ، satellite  ، dem که همراه با خطوط منحنی میزان می باشند ( توپوگرافی ) نمایش داده می شوند که هر یک ترکیبی از اطلاعات مختلف اند که برای انتخاب باید توسط کاربر تیک دار شوند .

 

گزینه ای در صفحه اصلی سایت موجود است به نام display coordiatcs که اگر تیک دار شود طول و عرض جغرافیایی دقیق هر نقطه مشخص می گردد .

 

موفق با شید سا سا ن